Festiwal STACHURA 2017

Fenomen twórczości Edwarda Stachury i jego artystyczna koncepcja „poezji czynnej” jest znakomitą ideą kształtowania scenicznej wrażliwości i umiejętności warsztatowych młodego pokolenia wykonawców piosenki artystycznej. Odbyło się już pięć edycji Festiwalu poświęconego twórczości Edwarda Stachury i pięć cykli warsztatowych, które zaowocowały spektaklami „Fabula Rasa” (2012), „Cudne manowce” (2013), „Święte wędrowanie” (2014), „Pieśni i milczenie” (2015) oraz „Pod wielkim dachem nieba” (2016). Ze względu na przypadającą w tym roku osiemdziesiątą rocznicę urodzin Edwarda Stachury, zależy nam na tym, aby ten Festiwal był wyjątkowy. Mamy nadzieję zrealizować to zamierzenie dzięki zaplanowanym koncertom i innym wydarzeniom.  

VI Warsztat Poezji Czynnej im. Edwarda Stachury zaplanowany został w dniach 22 do 25 listopada 2017 roku, odbędzie się on już tradycyjnie w Wilczej Jamie w Smolniku nad Sanem, a jego finałem będzie cykl koncertów pod tytułem:

„WIELKI TESTAMENT”

25 listopada – Wilcza Jama – Smolnik
26 listopada – Wojewódzki Dom Kultury - Rzeszów
28 listopada – CKK Jordanki – Toruń

Podobnie jak w zeszłym roku, tegoroczna edycja warsztatów (poza polskimi uczestnikami) będzie gościć młodych wykonawców z zagranicy. Część wcześniej skomponowanych i wykonywanych piosenek będzie przetłumaczona na inne języki, i wykonana przez naszych zagranicznych gości. Pozostałe utwory, podobnie jak w poprzednich edycjach, będą skomponowane przez Romana Kołakowskiego specjalnie na tegoroczną edycję warsztatów i festiwalu. W sumie podczas koncertów zaprezentowanych zostanie kilkanaście piosenek, opracowanych podczas warsztatów. Do uczestnictwa w warsztatach zaproszeni zostali – jak co roku – utalentowani młodzi artyści z całej Polski - amatorzy oraz młodzi, z większym doświadczeniem scenicznym, artyści zagraniczni - ze Wschodu i Zachodu.

Zajęcia będą prowadzić:
Roman Kołakowski – interpretacja sceniczna
Adam Skrzypek – interpretacja muzyczna
Magdalena Śniadecka – technika wokalnaSPECJALNE WYDAWNICTWO


Festiwal STACHURA
Nowe piosenki do słów Edwarda Stachury nagrane w latach 2012 – 2016
5 CD plus dodatek DVD

W tym roku przypada 70. rocznica urodzin Edwarda Stachury. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować i wydać wszystkie piosenki wykonywane oraz nagrane podczas pięciu pierwszych edycji Festiwalu STACHURA. Kompozytorem piosenek jest Roman Kołakowski, a wykonują je uczestnicy pięciu edycji Festiwalu STACHURA. Wydawnictwo zawiera również dodatek DVD z filmem dokumentalnym „W drogę cię zamienię”, który powstał podczas warsztatów oraz koncertów festiwalowych w 2015 roku.

Zawartość wydawnictwa:
FABULA RASA 2012
CUDNE MANOWCA 2013
ŚWIĘTE WĘDROWANIE 2014
PIEŚNI I MILCZENIE 2015
POD WIELKIM DACHEM NIEBA 2016
W DROGĘ CIĘ ZAMIENIĘ (film dokumentalny)